India: Pesë të vrarë në dhunën zgjedhore në shtetin e Bengalit Perëndimor 

India: Pesë të vrarë në dhunën zgjedhore në shtetin e Bengalit Perëndimor 

Të paktën pesë persona janë vrarë nga të shtënat me armë në dhunën e lidhur me zgjedhjet në shtetin e Bengalit Perëndimor të Indisë, sipas policisë, transmeton Insajderi.

Katër njerëz vdiqën dhe katër të tjerë u plagosën pranë një qendre votimi në rrethin Cooch Behar të shtunën kur forcat e sigurisë hapën zjarr për të kontrolluar një turmë, u citua të thoshte oficeri i lartë i policisë Vishal Garg nga agjencia e lajmeve Associated Press. Ai nuk dha detaje të mëtejshme mbi atë që kishte shkaktuar përplasjet.

Në një incident të veçantë, persona të armatosur të paidentifikuar qëlluan mbi votuesit në një tjetër kabinë votimi në të njëjtin qark, duke vrarë një person. Garg tha se policia po hetonte sulmin.

Zgjedhjet lokale në Bengalin Perëndimor, shteti i katërt më i populluar i Indisë me 90 milionë njerëz, po mbahen në tetë faza. Votimi në katër shtete indiane dhe një territor bashkimi filloi në fund të marsit dhe është shpërndarë për një muaj. Rezultatet do të shpallen më 2 maj.

Marrëveshjet e sigurisë u shtrënguan dhe gati 80,000 personel të sigurisë u vendosën në të gjitha 16,000 qendrat e votimit në Bengalin Perëndimor për votimin e së shtunës, thanë raportet. /Insajderi.com