India po përballet me situatë alarmuese shkak i COVID-19

India po përballet me situatë alarmuese shkak i COVID-19

Spitalet indiane thonë se pacientët e tyre po vdesin për shkak të mungesës së oksigjenit pasi numri i rasteve të Covid dhe vdekjet vendosën rekorde të reja për një ditë të tretë.

India ka regjistruar gati një milion infeksione në tre ditë, me 346.786 raste të reja brenda natës deri të shtunën, raporton BBC.

Në Spitalin e Artë Jaipur në Delhi, 20 njerëz vdiqën brenda natës për shkak të mungesës së oksigjenit, tha një zyrtar.

Qeveria thotë se po vendos trena dhe forcën ajrore për të transportuar furnizime në zonat e goditura rëndë.

Numri i vdekjeve në të gjithë Indinë u rrit me 2,624 në 24 orët e së Shtunës, nga 2,263 të Premten.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se situata në Indi ishte një “kujtesë shkatërruese” e asaj që koronavirusi mund të bënte. /Insajderi.com