India vaksinoi mbi 7 milionë njerëz brenda një dite

India vaksinoi mbi 7 milionë njerëz brenda një dite

India dha një rekord 7.5 milion doza vaksinash anti-COVID’19 të hënën.

Në fillim të këtij muaji, Kryeministri Narendra Modi tha se qeveria do të blinte 75% të të gjitha vaksinave nga prodhuesit e ilaçeve dhe do t’i shpërndante ato falas.

Rekordi i mëparshëm i Indisë me 4.5 milion doza ishte më 5 Prill, pasuar nga një rënie e shpejtë me inokulimin mesatar ditor nën 3 milion, shkruan Reuters, transmeton Insajderi.

Ekspertët kanë thënë që India duhet të administrojë 10 milionë doza në ditë për të arritur qëllimin e saj për inokulimin e 950 milionë të rriturve deri në Dhjetor. Deri më tani, India ka vaksinuar plotësisht më pak se 5% me dy doza.

Në fillim të këtij muaji, qeveria tha se India mund të ketë në dispozicion deri në 10 milion doza të vaksinave COVID-19 në ditë në korrik dhe gusht.

Vendi po përdor doza të bëra në vend të vaksinës AstraZeneca (AZN.L) dhe kompanisë indiane Bharat Biotech’s Covaxin. Qeveria po përpiqet të sigurojë vaksina të huaja siç është Pfizer (PFE.N) dhe ka hequr dorë nga rregullat e rrepta për të lejuar importe më të shpejta./Insajderi.com