Indonezi: Si u zhduk nëndetësja me 53 persona në ekuipazh?

Indonezi: Si u zhduk nëndetësja me 53 persona në ekuipazh?

Zyrtarët indonezianë që punojnë për të përcaktuar se si një nëndetëse ushtarake me 53 anëtarë të ekuipazhit u fundos në fillim të këtij muaji gjatë një stërvitje trajnimi thanë se anija mund të jetë goditur nga një valë e brendshme në ujërat tradhtare pranë Balit, shkruan Fox News, transmeton Insajderi.

ABC.net.au i Australisë raportoi se valë të tilla janë të padukshme por kanë fuqinë të tërheqin një nëndetëse deri në thellësi të rrezikshme. Raporti tha se ka pasur disa teori, por provat duket se tregojnë valën që nuk do të ishte e dukshme në sipërfaqen e ujit.

Raporti tha se zyrtarët detarë indonezianë konsultoheshin me imazhe satelitore nga rajoni dhe përcaktonin se këto valë masive ishin në zonë në kohën e fundosjes.

“Nuk kishte asgjë që ata mund të bënin, nuk kishte kohë për të bërë asgjë… nëse nëndetësja u shkatërrua nga një valë e tillë. Ka të ngjarë të binte në një kënd te poshtë, duke bërë që të gjithë anëtarët e ekuipazhit të rrokulliseshin”, tha Isnurwanto, sipas Nikkei Asia. “Ne duhet të bëjmë hetime të mëtejshme, por kjo ka shumë të ngjarë që kjo është çfarë ka ndodhur”.

Të gjithë anëtarët e ekuipazhi janë deklaruar të vdekur. /Insajderi.com