Infektohet për herë të dytë me COVID-19, thotë se “është më i rrezikshëm”

Infektohet për herë të dytë me COVID-19, thotë se “është më i rrezikshëm”

Një burrë në Shtetet e Bashkuara është infektuar me Covid-19 dy herë, me infeksionin e dytë që bëhet shumë më i rrezikshëm se i pari, raportojnë mjekët.

25-vjeçari kishte nevojë për trajtim spitalor pasi mushkëritë e tij nuk mund të merrnin oksigjen të mjaftueshëm në trupin e tij.

Reinfektimet mbeten të rralla dhe ai tani është shëruar, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Por studimi në Sëmundjet Infektive Lancet, ngre pyetje se sa imunitet mund të ndërtohet ndaj virusit.

Burri nga Nevada nuk kishte probleme shëndetësore të njohura ose defekte imune që do ta bënin atë veçanërisht të prekshëm nga Covid. /Insajderi.com