Iran: Arrestohen dhjetëra të rinj “gjysmë të zhveshur”

Iran: Arrestohen dhjetëra të rinj “gjysmë të zhveshur”

Policia iraniane ka thënë se ka ndaluar dhjetëra të rinj, në qendër të qytetit, Isfahan, pasi sipas tyre ata kanë organizuar festë në një pishinë dhe kanë konsumuar alkool, ka raportuar mediumi shtetëror iribnews.ir

Sipas këtij mediumi, forcat provinciale të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, dhe policia lokale, kanë arrestuar 65 të rinj, “gjysmë të zhveshur”.

Agjencia e lajmeve Tasnim, ka thënë se festa e të rinjëve është raportuar nga fqinjtë.

Sipas ligjit islamik iranin, është i ndaluar konsumimi i pijeve alkoolike dhe organizimi i festave të përbashkëta mes dy gjinive, njofton rel.

Policia vazhdimisht bastis festat private dhe gjobit me vlera të larta pjesëmarrësit.