Iran: Arrestohen disa të dyshuar për vrasjen e shkencëtarit Mohsen Fakhrizadeh

Iran: Arrestohen disa të dyshuar për vrasjen e shkencëtarit Mohsen Fakhrizadeh

Disa nga individët e përfshirë në vrasjen e shkencëtarit bërthamor të Iranit janë arrestuar, ka thënë një këshilltar parlamentar iranian.

Husein Amir Abdollahiani i tha Al-Alam TV se ai nuk ishte në gjendje të ndante detajet për arsye sigurie, por që autorët e krimit nuk do t’i shpëtonin drejtësisë.

Ai gjithashtu tha se kishte prova që provonin përfshirjen e Izraelit. Izraeli as nuk e ka konfirmuar dhe as nuk e ka mohuar përgjegjësinë.

Shkencëtari, Mohsen Fakhrizadeh, u vra afër Teheranit në 27 nëntor.

Autoritetet iraniane kanë dhënë llogari kontradiktore se si ai u qëllua për vdekje ndërsa udhëtonte me një autokolonë nëpër qytetin e Absard.

Ditën e sulmit, ministria e mbrojtjes tha se kishte ndodhur një përleshje me armë midis rojeve të Fakhrizadeh dhe disa të armatosurve. Një raport iranian citoi gjithashtu dëshmitarët të thoshin se “tre deri në katër” sulmues ishin vrarë./Insajderi.com

BBC News