Irani dërgon flotën më të madhe të cisternave të naftës në Venezuelë

Irani dërgon flotën më të madhe të cisternave të naftës në Venezuelë

Irani po dërgon flotën e tij më të madhe deri tani anije në Venezuelë në kundërshtim me sanksionet e SHBA për të ndihmuar kombin e izoluar të përballojë një mungesë dëmtuese karburanti, sipas njerëzve me njohuri për këtë çështje, transmeton Insajderi.

Disa nga flotiljet e rreth 10 anijeve iraniane do të ndihmojnë gjithashtu në eksportin e naftës bruto të Venezuelës pas shkarkimit të karburantit, thanë njerëzit, duke kërkuar të mos përmenden me emër sepse transaksioni nuk është public, raporton Al Jazeera.

Regjimi i Nicolas Maduro po zgjeron mbështetjen e tij në Iran si një aleat i mundësisë së fundit pasi edhe Rusia dhe Kina kanë shmangur sfidimin e ndalimit të SHBA për tregtinë me Venezuelën.

Kriza e karburantit në vend ndjek dekada të keqmenaxhimit, korrupsionit dhe nën-investimeve në pronësi të shtetit Petroleos de Venezuela që nga koha e mentorit dhe paraardhësit të ndjerë të Maduro, Hugo Chavez.

Vendi që dikur ishte furnizuesi kryesor i naftës bruto në SHBA dhe mburrej me një nga çmimet më të ulëta të benzinës në botë, tani mezi mund të prodhojë ndonjë karburant.

Dërgesat e fundit iraniane të karburantit të dërguara në fillim të tetorit në tre anije po mbarojnë, duke kërcënuar mungesa më të mëdha në mbarë vendin me radhë për orë të tëra në stacionet e karburantit.

Flota aktuale nën lundrim është rreth dyfishi i madhësisë së asaj që tronditi për herë të parë vëzhguesit ndërkombëtarë në maj, duke kaluar një Det Karaibe të patrulluar nga Flota Amerikane, për t’u përshëndetur nga vetë Maduro pas mbërritjes.

“Ne po shikojmë se çfarë po bën Irani dhe duke u siguruar që transportuesit e tjerë, siguruesit, pronarët e anijeve, kapitenët e anijeve të kuptojnë se duhet të qëndrojnë larg nga ajo tregti,” tha Elliott Abrams, përfaqësuesi special i SHBA për Iranin dhe Venezuelën, në shtator.

Disa anije që transportuan karburant në Venezuelë në fillim të këtij viti, duke përfshirë Fortune dhe Horse, çaktivizuan sinjalin e tyre satelitor të paktën dhjetë ditë më parë, sipas të dhënave të përcjelljes së cisternës Bloomberg.

Çaktivizimi i transponderëve është një metodë e përdorur zakonisht nga anijet që shpresojnë të shmangin zbulimin. Në raste të tjera të ndihmës iraniane për Venezuelën, emrat e anijeve u pikturuan dhe u ndryshuan për të errësuar regjistrimin e anijes.

Ministria e naftës në Teheran nuk pranoi të komentonte mbi këtë çështje. Mesazhet dërguar disa zyrtarëve në PDVSA, siç njihet kompania shtetërore e naftës e Venezuelës, nuk u përgjigjën menjëherë. /Insajderi.com