Irani dhe Kina nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi 25 vjeçare

Irani dhe Kina nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi 25 vjeçare

Irani dhe Kina kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi 25 vjeçare me gjest të gjatë ndërsa të dy vendet qëndrojnë nën sanksionet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, transmeton Insajderi.

Marrëveshja u nënshkrua në Teheran të shtunën nga Ministri i Jashtëm i Iranit Mohammad Javad Zarif dhe Ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi, raporton Al Jazeera.

Wang, i cili arriti në Teheran të premten për një vizitë dy-ditore si pjesë e udhëtimit të tij në Lindjen e Mesme, gjithashtu u takua me presidentin Hassan Rouhani dhe Ali Larijani, një përfaqësues i Liderit Suprem Ali Hosseini Khamenei i cili thuhet të ketë qenë personi i pikës në marrëveshjen 25 vjeçare.

Marrëveshja thuhet të ketë qenë në punë që kur presidenti kinez Xi Jinping vizitoi Iranin në 2016, gjithashtu duke rënë dakord për të rritur tregtinë dypalëshe më shumë se 10-fish në 600 miliardë dollarë në dekadën e ardhshme.

Asnjë detaj i marrëveshjes ende nuk është publikuar zyrtarisht, por pritet të jetë një “marrëveshje strategjike” gjithëpërfshirëse që përfshin investime të konsiderueshme kineze në sektorët kryesorë të Iranit si energjia dhe infrastruktura, përveç bashkëpunimit ushtarak.

Ajo vjen ndërsa Irani dhe Kina janë nën nivele të ndryshme sanksionesh të vendosura nga SHBA. /Insajderi.com