Irani kërcenon Izraelin

Irani kërcenon Izraelin

Ministri i Jashtëm Mohammad Javad Zarif u zotua për hakmarrje ndaj Izraelit për një sulm ndaj objekteve kryesore bërthamore të Iranit në Natanz por tha se nuk do të ndalojë bisedimet e nivelit të lartë për të rivendosur marrëveshjen bërthamore të vendit me fuqitë botërore.

Në një takim privat me ligjvënësit të hënën, Zarif vuri në dukje se zyrtarët e lartë izraelitë thanë qartë se do të përpiqeshin të parandalonin përpjekjet shumëpalëshe për të rivendosur Planin e Përbashkët të Përgjithshëm të Veprimit (JCPOA), i cili do të çonte në heqjen e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara mbi Iranin, raporton Al Jazeera.

“Tani ata mendojnë se do ta arrijnë qëllimin e tyre. Por sionistët do të marrin përgjigjen e tyre në më shumë avancime bërthamore, ”u citua diplomati të thoshte nga IRNA shtetërore.

Ai u zotua për “hakmarrje” kundër Izraelit dhe tha se Irani nuk do të bjerë në grackën e tij duke refuzuar të përfshihet në bisedime që mund të shohin heqjen e sanksioneve të njëanshme të SHBA.

Ai gjithashtu premtoi se Natanz do të ndërtohet më i fortë se më parë, duke përdorur centrifuga më të përparuara.

“Nëse ata mendojnë se dora jonë në negociata është dobësuar, në fakt ky akt frikacak do të forcojë pozicionin tonë në bisedime,” tha ai.

“Palët e tjera në bisedime duhet të dinë se nëse do të përballeshin me pajisje pasurimi që përdornin makina të gjeneratës së parë, tani Natanz mund të mbushet me centrifuga të përparuara që kanë disa herë kapacitet pasurimi”. /Insajderi.com