Irani thotë se udhëheqësit arabë (GCC) po përpiqen të prishin bisedimet bërthamore në Vjenë

Irani thotë se udhëheqësit arabë (GCC) po përpiqen të prishin bisedimet bërthamore në Vjenë

Ministria e Jashtme e Iranit ka dënuar një kërkesë nga Këshilli i Bashkëpunimit të Gjirit (GCC) për të përfshirë kërkesat e tij në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 me Fuqitë Botërore, duke i akuzuar ata se po përpiqen të prishin bisedimet e vazhdueshme në Vjenë, transmeton Insajderi.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Saeed Khatibzadeh, denoncoi deklaratën “e papërgjegjshme dhe e papjekur” më parë këtë javë nga GCC që tha se bisedimet duhet të adresojnë shqetësimet mbi programin e pasurimit të Teheranit përveç pjesëmarrjes së bllokut rajonal në bisedime, raporton Al Jazeera.

“Qëllimi i tyre në sjelljen e deklaratave të tilla është të mos kërkojnë pjesëmarrje por të prishin procesin e bisedimeve teknike në Vjenë”, tha Khatibzadeh. Drejtuesit e GCC “duhet të dinë që Irani është anëtar i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike dhe të gjitha aktivitetet e tij bërthamore janë nën programet e monitorimit të organizatës dhe është e qartë se zhvillimi i tyre është në përputhje me të drejtat legjitime të Iranit, bazuar në interesat e tij kombëtarë, për të dhënë llogari për nevojat e saj paqësore”, shtoi ai.

Shtetet e Bashkuara u tërhoqën në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja historike në 2018 dhe vendosën një valë sanksionesh mbi Iranin që ende nuk janë hequr. Bisedimet po vazhdojnë në Vjenë me grupe pune ekspertësh që ende punojnë për masat që duhet të merren nga SHBA dhe Irani për t’u kthyer në përputhje të plotë me Planin e Përbashkët të Përgjithshëm të Veprimit (JCPOA).

Bisedimet në kryeqytetin austriak janë planifikuar të vazhdojnë të shtunën pasi negociatorët kryesorë zhvilluan disa bisedime dypalëshe dhe shumëpalëshe që nga e mërkura në raundin e dytë të takimeve personale për të rivendosur marrëveshjen.

Pas një sulmi në objektet e tij kryesore bërthamore në Natanz javën e kaluar, Irani filloi pasurimin e uraniumit deri në 60 për qind pastërti, më i larti.

Irani thotë se do ta përdorë atë për të prodhuar radiofarmaceutikë.

Në deklaratën e tij, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme tha se udhëheqësit arabë duhet t’i drejtojnë shqetësimet e tyre drejt SHBA-së, të cilat shkelën marrëveshjen dhe “veprimtarive bërthamore ushtarake dhe të paligjshme” të Izraelit. /Insajderi.com