Irlanda e Veriut fiton katër medalje ari në boks, ndërsa Skocia rrëmben tri

Irlanda e Veriut fiton katër medalje ari në boks, ndërsa Skocia rrëmben tri

Irlanda e Veriut fitoi katër medalje të arta në boks, ndërsa Skocia fitoi tre, ndërsa të dy kombet dominuan në finale të dielën.

Anglia dhe Uellsi morën nga një medalje ari secila me fitoret përkatëse për Lewis Williams dhe Rosie Eccles.

Jude Gallagher, Dylan Eagleson, Aidan Walsh dhe Amy Broadhurst triumfuan për Irlandën e Veriut.

Skocia fitoi medaljen e trefishtë të boksit ndërsa Sam Hickey, Sean Lazzerini dhe Reese Lynch fituan meçet e tyre të fundit.

Fitorja e Broadhurst kundër Gemma Richardson të Anglisë në finalen e peshave të lehta theu rekordin e Irlandës së Veriut për më shumë medalje të arta në një Lojërat e Commonwealth me gjashtë në Birmingham.

Më herët, Gallagher në peshën e vogël u nderua me medaljen e artë pasi kundërshtari i tij i fundit Joseph Commey nga Gana u konsiderua nga ana mjekësore i papërshtatshëm për të garuar.

Boksieri i Belfast-it, Walsh, e përmirësoi medaljen e tij të argjendtë nga Australia në vitin 2018 në një të artë pasi mposhti Tiago Osorio Muxanga të Mozambikut me një vendim unanim për pikë në finalen e peshave të mesme për meshkuj.

Michaela Walsh, motra e madhe e Aidan, do të luftojë në finalen e peshave të vogla për femra kundër Elizabeth Oshoba të Nigerisë të dielën në mbrëmje.

Carly McNaul largohet nga Birmingham me fitore të njëpasnjëshme të medaljeve të argjendta në Lojërat e Commonwealth-it, pasi humbi medaljen e artë ndaj Nikhat Zareen të Indisë.

Hickey triumfoi në meçin për titullin e peshës së mesme për Skocinë, pasi u shty deri në fund nga 19-vjeçari australian Callum Peters, ndërsa Lazzerini parakaloi Taylor Bevan të Uellsit në kategorinë e peshave të rënda.

Lynch fitoi medaljen e tretë të artë të boksit të Skocisë të ditës pas një fitoreje të ngushtë ndaj Louis Richarno Colin të Mauritiusit./Shqip.com