Ish-kryeministri i Sudanit vdes nga Covid-19

Ish-kryeministri i Sudanit vdes nga Covid-19

Ish-Kryeministri sudanez, Sadiq al-Mahdi, ka vdekur nga një infeksion nga koronavirusi. Ai ishte 84 vjeç. Në një deklaratë të shkurtër, familja e al-Mahdi tha se ai vdiq të enjten, tre javë pasi u shtrua në spital në Emiratet e Bashkuara Arabe, transmeton Insajderi.

Al-Mahdi ishte kryeministri i fundit i Sudanit i zgjedhur në mënyrë demokratike dhe u rrëzua në 1989 në grusht shteti ushtarak që solli në pushtet ish-Presidentin Omar al-Bashir, raporton Al Jazeera.

Partia e moderuar Umma ishte një nga partitë më të mëdha të opozitës nën al-Bashir, dhe al-Mahdi mbeti një figurë me ndikim edhe pasi u rrëzua.

Muajin e kaluar, familja e al-Mahdi tha se ai ishte testuar pozitivisht për COVID-19 dhe pas disa ditësh në spital në Sudan, ai u transferua në Emiratet e Bashkuara Arabe për trajtim. Në një deklaratë, Partia Umma tha se al-Mahdi do të varroset të premten në mëngjes në qytetin Omdurman në Sudan.

“Ne i shprehim ngushëllimet tona popullit sudanez për vdekjen e tij”, tha partia. Agjencia zyrtare sudaneze e lajmeve tha se al-Mahdi ishte “një figurë unike në politikën dhe jetën publike sudaneze për më shumë se 65 vjet rresht, duke formuar ngjarje dhe duke kontribuar shumë në kursin dhe zhvillimin e vendit”.

Ai gjithashtu lavdëroi angazhimin e tij për demokracinë në Sudan. Al-Mahdi ishte kthyer në Sudan në dhjetor 2018, pas një vet-internimi njëvjeçar, ashtu si protestat për përkeqësimin e kushteve ekonomike dhe sundimi i al-Bashir mblodhën avull.

Vajza e tij Mariam Sadiq al-Mahdi, nënkryetare e Partisë Umma, ishte midis atyre që u arrestuan gjatë demonstratave. Ndërsa një pasardhëse e kreut të partisë nuk është njoftuar ende, ajo ka qenë udhëheqësja më e dukshme e partisë në negociatat politike dhe media në vitet e fundit.

Partitë e opozitës u dobësuan shumë nën qeverisjen 30 vjeçare të al-Bashir dhe po përpiqen për pushtet me ushtrinë gjatë tranzicionit të Sudanit, duke e bërë unitetin e vazhdueshëm të Partisë Umma vendimtare për ruajtjen e ekuilibrit të fuqisë.

Pasi ushtria detyroi al-Bashirin nga pushteti, al-Mahdi bëri presion për një transferim në sundimin civil, duke paralajmëruar për rreziqet e një kundër-grushti shteti dhe duke bërë thirrje që Forcat e fuqishme, paramilitare të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) të integrohen. /Insajderi.com