Ish-oficeri i CIA-së arrestohet në dyshime se spiunoi për Kinën

Ish-oficeri i CIA-së arrestohet në dyshime se spiunoi për Kinën

Një ish-oficer i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës është arrestuar me akuzën e komplotit me një të afërm, i cili gjithashtu ka punuar për CIA, për të spiunuar për Kinën.

Alexander Yuk Ching Ma, 67 vjeç, u arrestua të premten dhe u akuzua, tha departamenti i drejtësisë i SHBA, raporton BBC.

Ai është akuzuar për shpërndarjen e informacionit të klasifikuar të mbrojtjes kombëtare tek zyrtarët e inteligjencës kineze.

Ky ishte një arrestim i spiunazhit në një kohë të tensionit në rritje midis Uashingtonit dhe Pekinit.

I akuzuari do të paraqitet në gjykatë të martën dhe do të përballet me një dënim maksimal me burgim të përjetshëm, nëse dënohet. /Insajderi.com/