Ish-presidenti u përballë me vdekjen, anija iu përmbys nga rrymat e ujit

Ish-presidenti u përballë me vdekjen, anija iu përmbys nga rrymat e ujit

Ish-presidenti i Gjermanisë, Joachim Gauck ishte në një varkë me vela jashtë bregut të Detit Baltik të Gjermanisë, kur ajo u përmbys.

Joachim Gauck u shpëtua pasi varka e tij u përmbys nga rrymat e ujit në ujëra të cekëta.

Policia Federale Kriminale (BKA) tha se barka u përmbys në ujërat e qeta pranë qytetit Wustrow të Detit Baltik, rreth 40 kilometra në verilindje të Rostockut.

“Politikani dhe aktivisti i të drejtave civile, ishte vetëm në barkë, kur ndodhi incidenti”, shtoi BKA.

Ndryshe, 79-vjeçari njohët me pseudonimin “Stasi Hunter”, për punën e tij hetuese që kishte bërë për zbulimin e krimeve të policisë sekrete të epokës komuniste.