Ish-presidentja e Bolivisë Jeanine Anez u arrestua gjatë të shtunës

Ish-presidentja e Bolivisë Jeanine Anez u arrestua gjatë të shtunës

Ish-presidentja e përkohshme e Bolivisë, Jeanine Anez, është arrestuar gjatë krizës politike të vitit 2019 që e pa atë të zëvendësonte paraardhësin Evo Morales, duke ringjallur tensionet në kombin e Amerikës së Jugut, transmeton Insajderi.

Politikania konservatore ishte përballur me një urdhër arresti nën akuzat e “terrorizmit”, kryengritjes dhe komplotit mbi një grusht shteti të pretenduar pasi ajo zëvendësoi Morales në nëntor 2019 kur ai u largua nga vendi gjatë protestave të gjera kundër rizgjedhjes së tij, raporton Al Jazeera.

“Unë e informoj popullin bolivian se zonja Jeanine Anez është kapur tashmë dhe aktualisht është në duart e policisë”, shkroi ministri i qeverisë, Carlos Eduardo del Castillo në Twitter dhe Facebook të shtunën.

Castillo përgëzoi policinë për “punën e tyre të madhe” në “detyrën historike të dhënies së drejtësisë” për popullin bolivian.

Anez, e cila u arrestua në orët e para të mëngjesit në qytetin e saj të lindjes në Trinidad dhe u dërgua në kryeqytet, La Paz, kishte postuar në Twitter një urdhër arresti që ajo tha se ishte lëshuar nga zyra e prokurorit publik, me përgjigjen: “Përndjekja politike ka filluar”. /Insajderi.com