Ish-pretendenti turk për president, Muharrem Ince formon parti të re

Ish-pretendenti turk për president, Muharrem Ince formon parti të re

Rivali më i lartë i Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në zgjedhjet 2018, Muharrem Ince, ka njoftuar formimin e një partie të re, Memleket Partisi (Partia e Atdheut), të cilën ai planifikon të drejtojë në fushatën tjetër që pritet të mbahet në qershor 2023, transmeton Insajderi.

Ince përfaqësoi Partinë kryesore të opozitës Republikane të Popullit (CHP) kur ai mori 30.6 përqind të votave kundër 52.6 të Erdoganit në sondazhet e fundit kombëtare të Turqisë të mbajtura në vitin 2018, raporton Al Jazeera.

Ai provoi të ishte një orator i fuqishëm që ndërtoi një bazë të fortë mbështetjeje pavarësisht sondazheve të parakohshme që u njoftuan vetëm disa muaj më parë për zgjedhjet e tre vjetëve më parë.

Sidoqoftë, 57 vjeçari pastaj ra në mes të udhëheqësve të CHP dhe sfidoi pa sukses kreun aktual Kemal Kiliçdaroglu për postin e udhëheqjes së partisë së qendrës së majtë.

Ince ka bërë pak për të fshehur ambiciet e tij politike që nga performanca e tij e fortë në sondazhet e 2018.

Ai e shndërroi markën e tij sekulare të nacionalizmit në një turne mbarëkombëtar në vendin kryesisht mysliman të quajtur “Lëvizja e Atdheut në 1.000 ditë” në vitin 2020.

 

Ince: Ne do ta transformojmë Turqinë

Ince akuzoi qeverinë e Erdoganit për “plaçkitje” të shtetit. “Ne do të transformojmë, ndryshojmë Turqinë”, u tha Ince mbështetësve të tij gjatë një tubimi në natyrë në kryeqytetin, Ankara.

“Autoriteteve aktuale nuk mund t’u besohet se ofrojnë një zgjidhje të vetme për problemet e vendit tonë”.

Mbështetja e Erdogan ka gërryer që nga viti 2018 për shkak të një zhvlerësimi të mprehtë të vlerës së monedhës lira dhe papunësisë së lartë.

Sidoqoftë, ai ende udhëheq të gjithë rivalët e mundshëm në sondazhet kokë më kokë. /Insajderi.com