Izraeli dhe Maroku bien dakord të normalizojnë marrëdhëniet në marrëveshjen e ndërmjetësuar nga SHBA-ja

Izraeli dhe Maroku bien dakord të normalizojnë marrëdhëniet në marrëveshjen e ndërmjetësuar nga SHBA-ja

Izraeli dhe Maroku ranë dakord të enjten për të normalizuar marrëdhëniet në një marrëveshje të ndërmjetësuar me ndihmën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke e bërë Marokun vendin e katërt arab që la mënjanë armiqësitë me Izraelin në katër muajt e fundit, transmeton Insajderi.

Si pjesë e marrëveshjes, presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ra dakord të njohë sovranitetin e Marokut mbi Saharanë Perëndimore, ku ka pasur një mosmarrëveshje territoriale me dekada të tëra me Marokun e vendosur kundër Frontit Polisario të mbështetur nga Algjeria, një lëvizje e shkëputur që kërkon të krijojë një shtet të pavarur në territor, raporton Al Jazeera.

Trump nënshkroi marrëveshjen në një telefonatë të enjten me Mbretin e Marokut Mohammed VI.

Maroku është vendi i katërt që nga gushti që arriti një marrëveshje që synon normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin. Të tjerët ishin Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Sudani.

Palestinezët kanë qenë kritikë ndaj marrëveshjeve të normalizimit, duke thënë se vendet arabe kanë zmbrapsur çështjen e paqes duke braktisur një kërkesë të kahershme që Izraeli të heqë dorë nga toka për një shtet Palestinez para se të mund të marrë njohjen.

Zyrtarët palestinezë reaguan me zemërim ndaj njoftimit. Bassam as-Salhi, një anëtar i Komitetit Ekzekutiv të Organizatës Çlirimtare të Palestinës, dënoi marrëveshjen. “Çdo tërheqje arabe nga Nisma Arabe e Paqes [2002], e cila përcakton se normalizimi vjen vetëm pasi Izraeli i jep fund okupimit të tokave Palestineze dhe Arabe, është e papranueshme dhe rrit luftën kundër Izraelit dhe mohimin e të drejtave të popullit Palestinez”, tha Salhi.

Në Gaza, zëdhënësi i Hamasit, Hazem Qassem tha: “Ky është një mëkat dhe nuk i shërben popullit palestinez. Pushtimi izraelit përdor çdo normalizim të ri për të rritur agresionin e tij kundër popullit palestinez dhe për të rritur zgjerimin e vendbanimeve të tij”.

Mbreti maroken, Mohammmed VI, i tha presidentit Palestinez Mahmoud Abbas në një telefonatë të enjten se Rabati qëndron pranë një zgjidhjeje me dy shtete për konfliktin izraelo – palestinez, tha një deklaratë e gjykatës mbretërore. Mbreti shtoi negociatat midis Izraelit dhe Palestinës janë mënyra e vetme për të arritur një zgjidhje përfundimtare, të qëndrueshme dhe gjithëpërfshirëse të konfliktit. /Insajderi.com