Izraeli kërkon nga aleatët “të zgjohen” për shkak të kërcenimeve nga Irani

Izraeli kërkon nga aleatët “të zgjohen” për shkak të kërcenimeve nga Irani

Kryeministri i Izraelit, Naftali Bannett,  u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe aleatëve të saj që të “zgjohen” me “kërcënimin e Iranit”, ndërsa bisedimet vazhdojnë të ringjallin një marrëveshje historike për të kufizuar programin bërthamor të Teheranit.

Naftali Bennett tha se “regjimi i xhelatëve brutalë” të Iranit dëshiron armë bërthamore, diçka që Irani e ka mohuar vazhdimisht.

Diplomatët thanë se u bë përparim për të rinovuar marrëveshjen, të cilën SHBA u tërhoq nga nën Presidentin Donald Trump, por kishte ende boshllëqe për t’u kapërcyer.

Izraeli e kundërshton marrëveshjen, raporton BBC.

Irani zgjodhi Ebrahimi Raisi, gjyqtarin më të lartë të vendit që mban pikëpamje ultra-konservatore, si president i ri të premten.

Presidenti i zgjedhur – i cili do të inaugurohet në gusht – është nën sanksionet e SHBA dhe ka qenë i lidhur me ekzekutimet e kaluara të të burgosurve politikë. /Insajderi.com