Izraeli përgatitet për protesta të reja në lidhje me trazirat në xhaminë Al-Aksa

Izraeli përgatitet për protesta të reja në lidhje me trazirat në xhaminë Al-Aksa

Izraeli u përgatit për protesta më masive të shtunën pasi dhuna në xhaminë e Jeruzalemit Lindor, në xhaminë Al-Aksa plagosi më shumë se 200 njerëz ndërsa bashkësia ndërkombëtare bëri thirrje për qetësi pas disa ditësh përshkallëzimi të tensioneve, transmeton Insajderi.

Policia izraelite gjuajti plumba metali të veshura me gomë dhe granata trullosëse drejt palestinezëve që hidhnin gur në Al-Aksa ndërsa zemërimi rritet për dëbimin e mundshëm të palestinezëve nga shtëpitë në tokën e pretenduar nga kolonët hebrenj në Jeruzalemin Lindor, raporton Al Jazeera.

Të paktën 205 palestinezë dhe 17 oficerë u plagosën në përleshjet gjatë natës në vendin e tretë më të shenjtë të Islamit dhe rreth Jeruzalemit Lindor, thanë mjekët palestinezë dhe policia izraelite, ndërsa mijëra palestinezë përballen me disa qindra policë izraelitë në kohë trazirash.

Dhuna shpërtheu të premten kur policia Izraelite u vendos shumë ndërsa myslimanët po kryenin lutjet e mbrëmjes në Al-Aksa gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit.

Pamjet, video nga vendi i ngjarjes tregojnë predikuesit fetarë që hedhin karrige, këpucë dhe gurë drejt policisë dhe oficerëve që hapin zjarr. Policia izraelite gjithashtu mbylli portat që çonin në Al-Aksa brenda Qytetit të Vjetër me mure.

Shërbimi i ambulancës së Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës tha se një nga të plagosurit humbi një sy, dy pësuan plagë të rënda në kokë dhe dy u thyejnë nofullat. Shumica u plagosën në fytyrë dhe sytë nga predha të veshura me gomë dhe copëza nga granatat tronditëse.

Një zyrtar i Al-Aksa bëri thirrje për qetësi në kompleks përmes altoparlantëve të xhamisë. “Policia duhet të ndalojë menjëherë të shtënat me bomba goditëse ndaj predikuesve, dhe të rinjtë duhet të qetësohen dhe të jenë të qetë”. /Insajderi.com