Izraeli prezanton tankun e blinduar për luftë urbane

Izraeli prezanton tankun e blinduar për luftë urbane

Ushtria izraelite ka zbuluar një version të ri të transportuesit të rëndë të blinduar i quajtur Namer (APC). Ai është i pajisur me një top 30 mm i instaluar një frëngji për të operuar në distancë.

“Namer” i përmirësuar do të jetë më i përshtatshëm për luftën urbane dhe më pak i varur nga njësitë e tjera për të siguruar fuqinë e zjarrit, tha gjeneral brigade Baruch Matzliach, kreu i Administratës së Programit të Depozitave, të hënën për mediat izraelite.

Matzliach gjithashtu njoftoi se makina ishte planifikuar për një sërë testesh para se të futej në përdorim nga Forcat Tokësore të IDF.

Mjeti është një nga më të blinduarit në botë dhe mund të mbajë një ekuipazh prej tre plus nëntë trupa në betejë.