Izraeli shkatërron shtëpinë e udhëheqësit më të lartë të Hamasit në Gaza

Izraeli shkatërron shtëpinë e udhëheqësit më të lartë të Hamasit në Gaza

Ushtria izraelite tha se shkatërroi shtëpinë e udhëheqësit të lartë të Hamasit në Gaza mes bombardimeve të saj të vazhdueshme të enklavës palestineze, transmeton Insajderi.

Sulmi synoi shtëpitë e Yehiyeh Sinwar, udhëheqësi më i vjetër i Hamasit në Gaza dhe vëllait të tij Muhamed, një tjetër anëtar i vjetër i Hamasit. Një dëshmitar i agjencisë së lajmeve AFP konfirmoi se shtëpia e Sinwar ishte goditur, raporton Al Jazeera.

Të Shtunën, Izraeli bombardoi shtëpinë e Khalil al-Hayeh, një figurë e vjetër në degën politike të Hamasit, duke thënë se ndërtesa shërbeu si pjesë e “infrastrukturës terroriste” të grupit.

Nuk kishte raporte të menjëhershme nëse ndonjë nga objektivat u vra. Anëtarët e Hamasit janë fshehur kryesisht që nga përshkallëzimi më i fundit, i cili filloi të hënën.

Duke folur para protestuesve pro-palestinezë në Doha, Katar të shtunën në mbrëmje, udhëheqësi i Hamasit, Ismail Haniyeh, tha se grupi do të vazhdojë. “Rezistenca nuk do të dorëzohet dhe do të jetë gjithmonë në majë të malit, duke mbajtur shpatën dhe mburojën për Jeruzalemin dhe Al-Aksa, me dëshirën e Zotit”, tha ai. “Kjo është Gaza e rrethuar… 15 vjet nën rrethim nga çdo drejtim, kjo është Gaza sot”. /Insajderi.com