Izraeli vazhdon sulmet ajrore në Gaza

Izraeli vazhdon sulmet ajrore në Gaza

Izraeli lëshoi ​​një valë sulmesh ajrore nëpër Rripin e Gazës të enjten herët, duke vrarë të paktën një palestinez dhe duke plagosur disa të tjerë, raporton euronews.

Sulmet e fundit erdhën pasi Kryeministri Benjamin Netanyahu u tërhoq përsëri kundër presionit të SHBA për të përfunduar ofensivën kundër azës Hamasit, të cilët kanë qëlluar mijëra raketa në Izrael.

Shpërthimet tronditën qytetin e Gazës dhe shpërthimet portokalli ndriçuan qiellin e natës, me sulme ajrore të raportuara gjithashtu në qytetin qendror të Deir al-Balah dhe qytetin jugor të Khan Younis.

Ndërsa dielli po lindte, banorët vëzhguan rrënojat nga të paktën pesë shtëpi familjare të shkatërruara në Khan Younis. Kishte gjithashtu sulme të mëdha ajrore në rrugën al-Saftaëi, një rrugë tregtare në qytetin e Gazës.

Ushtria izraelite tha se goditi të paktën katër shtëpi të komandantëve të Hamasit, duke synuar “infrastrukturën ushtarake”, si dhe një njësi magazinimi armësh në shtëpinë e një luftëtari Hamas në Gaza City.

Një sulm ajror izraelit u përplas në shtëpinë dykatëshe të familjes Khaëaldi në Khan Younis, duke e shkatërruar atë. 11 banorët, të cilët po flinin në një zonë të veçantë nga frika, ishin të gjithë të plagosur dhe të shtruar në spital, tha Shaker al-Khozondar, një fqinj. /Insajderi.com