Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, tregoi se do ta realizojë" />

Jeff Bezos e ka ndërmend “të shkojë në qiell”

Jeff Bezos e ka ndërmend “të shkojë në qiell”

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, tregoi se do ta realizojë fluturimin e tij të parë në hapësirë ​​me vëllain e tij.

Fluturimi do të realizohet nga kompania e tij hapësinore ‘Blue Origin’, përcjell Insajderi.

Në një postim në  Instagram, Bezos tha se fluturimi në hapësirë ​​është diçka që dëshiron ta bëjë gjithë jetën.

Jeff Bezos është një nga njerëzit më të pasur në botë i cili thuhet të ketë pasuri në vlerë neto prej 186.2 miliardë dollarë (131.5 miliardë funte), sipas revistës Forbes .

“Më 20 korrik, unë do të bëj atë udhëtim me vëllain tim,”.”Aventura më e madhe, me mikun tim më të mirë”, shkroi ai në një postim në Instagram.

Vëllai i Bezos, Mark, e quajti atë një “mundësi të jashtëzakonshme”.

Derisa ofertat për një vend në New Shepard – me automjetin ‘Blue Origin’ kishin arritur 2.8 milion dollarë kur Bezos njoftoi planin e tij për të nisur fluturimin.

Ankandi përfundon më 12 qershor.

Sipas faqes së internetit të Blue Origin, kompania ka në plan të nisë udhëtarët e saj më shumë se 100 km (62 milje) mbi sipërfaqen e Tokës, duke i lejuar ata të përjetojnë mikrogravitet. Ndërsa, kapsula me gjashtë anije do të kthehet në Tokë nën parashuta.

Fluturimi i parë me ekuipazh vjen vetëm dy javë pasi Bezos planifikon të largohet si zyrtar ekekutiv (CEO) i Amazon-ës.

Në vend të kësaj, ai do të shërbejë si kryetar ekzekutiv i gjigandit të tregtisë elektronike që themeloi 30 vjet më parë në garazhin e tij, duke i lejuar “kohë dhe energji” për t’u përqëndruar në sipërmarrjet e tjera. /Insajderi.com