Jep dorëheqje kryeministri sllovak shkaku i vaksinës ruse Sputnik V

Jep dorëheqje kryeministri sllovak shkaku i vaksinës ruse Sputnik V

Kryeministri i Sllovakisë Igor Matoviç dhe qeveria e tij kanë dhënë dorëheqjen për të lehtësuar një krizë politike të shkaktuar nga një marrëveshje e fshehtë për të blerë vaksinën e Coronavirusit Sputnik V të Rusisë, transmeton Insajderi.

Kjo është qeveria e parë evropiane që bie për shkak të trajtimit të saj të pandemisë, por lëvizja të martën do të mbajë në pushtet koalicionin aktual me katër parti dhe do të shmangë mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme. Koalicioni mban një shumicë të rehatshme parlamentare, raporton Al Jazeera.

Presidentja Zuzana Caputova pranoi dorëheqjen dhe i kërkoi Eduard Heger nga partia e Njerëzve të Zakonshëm të Matoviçit që të formonte një qeveri të re.

Heger shërbeu si ministër i Financave dhe nënkryeministër në qeverinë në largim. Matoviç, i cili kishte njoftuar të dielën se do të bënte lëvizjen, pritet të marrë postin e ministrit të Financave në qeverinë e re.

Me pak ndryshime të parashikuara, kabineti i Heger pritet të jetë i njëjtë me atë të Matoviç.

Kriza politike shpërtheu kur një marrëveshje e fshehtë doli në dritë në fillim të marsit që përfshinte marrëveshjen e Sllovakisë për të marrë dy milionë doza të Sputnik V.

Kryeministri populist orkestroi marrëveshjen pavarësisht mosmarrëveshjes midis partnerëve të tij të koalicionit, me ish-ministrin e Jashtëm Ivan Korcok që i quajti goditjet “një mjet hibrid lufte”.

Matoviç fillimisht e kishte mbrojtur blerjen, duke thënë se kjo do të përshpejtojë programin e vaksinimit në një nga vendet më të goditura të Bashkimit Evropian.

Sllovakia, shtëpia e 5.5 milionë njerëzve, vetëm tani po del nga vala e saj më e keqe e pandemisë COVID-19 deri më tani. Rritja e infeksioneve panë pranimet në spital të rriteshin, me numrin e të vdekurve në të gjithë vendin COVID-19 duke u rritur përtej 9,600.

Sllovakia ka marrë 200,000 doza të vaksinës ruse deri më sot, por ende nuk ka filluar administrimin e të shtënave, në pritje të testimit të grupit.

Nëse fillon një shpërndarje, ai do të bëhej vendi i dytë i BE pas Hungarisë që përdor shkrepjet e Sputnik V.

Agjencia Evropiane e Barnave nuk e ka miratuar ende vaksinën. /Insajderi.com