Jep dorëheqje presidenti i Federatës angleze të Futbollit

Jep dorëheqje presidenti i Federatës angleze të Futbollit

Shoqata Angleze e Futbollit (FA) ka konfirmuar se Greg Clarke ka dhënë dorëheqjen me efekt të menjëhershëm nga roli i tij si kryetar pas asaj që ai pranoi se ishin “fjalë të papranueshme” për ligjbërësit britanikë të martën, transmeton Insajderi.

Duke folur në një komitet parlamentar të Mbretërisë së Bashkuar, Clarke përdori fjalën “me ngjyra” për të përshkruar futbollistët etnikë të zezakë, Aziatikë dhe të pakicave, raporton CNN.

Ai ishte kritikuar gjithashtu për komentet e tij në lidhje me njerëzit nga Azia e Jugut, lojtarët homoseksualë dhe futbollistet femra në të njëjtin takim.

“Fjalët e mia të papranueshme para Parlamentit ishin një dëm për lojën tonë dhe për ata që e shikojnë, luajnë, arbitrojnë dhe administrojnë atë. Kjo ka kristalizuar vendosmërinë time për të vazhduar më tej”, tha Clarke, 63 vjeçari, në një deklaratë.

“Jam thellësisht i pikëlluar që kam ofenduar ato komunitete të ndryshme në futboll që unë dhe të tjerët kemi punuar kaq shumë për t’i përfshirë. Unë do të doja të falënderoja miqtë dhe kolegët e mi në lojë për mençurinë dhe këshillat që ata kanë ndarë gjatë viteve dhe të heqin dorë nga FA me efekt të menjëhershëm”.

Në një deklaratë, FA – organi drejtues i futbollit anglez – tha Peter McCormick do të hynte në rol mbi një bazë të përkohshme dhe se identifikimi dhe emërimi i pasardhësit të përhershëm të Clarke do të fillonte “në kohën e duhur”.

Clarke u fliste ligjvënësve britanikë, së bashku me kryetarin e Ligës së Futbollit Anglez (EFL) Rick Parry dhe shefin ekzekutiv të Premier League angleze (EPL) Richard Masters, në lidhje me dështimin për të arritur një marrëveshje për një paketë shpëtimi Covid-19 për EFL, e cila qeveris të tre ligat menjëherë poshtë nivelit më të lartë të futbollit anglez, EPL. /Insajderi.com