Jeta luksoze e futbollistëve në Kinë

Jeta luksoze e futbollistëve në Kinë

Ata po përballeshin me zbehjen e karrierës së tyre, ku shumica e yjeve të futbollit nisin të shqetësohen për të arhdmen e tyre dhe çfarë do të bëjnë me jetën e tyre kur të përfundojë futbolli.

Por të gjithë ata yje futbolli me fat, përgjigja për të ardhem e pasgigurtë vjen si një biletë e artë për të luajtur në ligën kineze të futbollit, ku pronarët super të pasur të klubeve investojnë shuma të mëdha parash për lojën e bukur.

Në vitin 2014, presidenti kinez Xi Jiping, adhurues i futbollist, krijoi planin 50 pikësh për ta bërë vendin e tij në një superfuqi në futboll.

Ëndrra e tij i dha mundësië biznesmenëve që kishin në pronësi klube të suksesshem futbolli për të marrë disa nga lojtërat me famë botërore. Me pagesat e majme që marrin futbollistët bëjnë atje një jetë luksoze, dhe makina të shtrenjta. Shihni galerinë!