Joe Biden viziton Teksasin pas stuhisë së borës që kishte përfshirë vendin

Joe Biden viziton Teksasin pas stuhisë së borës që kishte përfshirë vendin

Presidenti Joe Biden udhëtoi në Teksas të premten me planet për të vizituar qendrat e urgjencës që merreshin me pasojat nga një stuhi e rëndë dimri që la miliona persona pa energji ose ujë të pastër, transmeton Insajderi.

Biden dhe gruaja e tij, zonja e parë Jill Biden, zbarkuan në Hjuston herët të premten pasdite, ku presidenti u takua me guvernatorin republikan Greg Abbott dhe kryetarin e bashkisë së Houston, Sylvester Turner për të diskutuar rimëkëmbjen nga stuhia e javës së kaluar, raporton Al Jazeera.

Katastrofa ka qenë një provë e zotimit të Biden për të punuar për të gjithë amerikanët për të ndihmuar unifikimin e vendit. Abbott fillimisht nuk e njohu fitoren e zgjedhjeve të demokratit Biden në nëntor ndaj ish-presidentit Donald Trump.

Zyrtarët shtetërorë të Teksasit humbën një ofertë gjyqësore në dhjetor për të përmbysur rezultatet, të cilat Trump ka pretenduar në mënyrë të gabuar se ishin njollosur nga mashtrime të përhapura.

Ndërsa ishin atje, Biden dhe Abbott u dha një informim nga Bob Fenton, administratori i Agjencisë Federale të Menaxhimit të Emergjencave (FEMA), sipas raporteve të grupit Senatori i Teksasit John Cornyn, i cili ishte në qendrën e operacioneve emergjente, u tha gazetarëve se ishte i lumtur kur pa Biden.

“Guvernatori dhe Senatori Cruz dhe unë kërkuam një deklaratë nga qeveria federale e cila siguron qasje në ndihmë publike dhe private përmes FEMA. Kjo do të jetë e rëndësishme për rimëkëmbjen tonë”.

Javën e kaluar, Abbott kërkoi nga FEMA dhe Biden që të lëshonin një deklaratë të katastrofës së madhe për të gjitha 254 qarqet e shtetit. Biden nënshkroi një deklaratë emergjence më 20 shkurt, për 77 qarqe, duke shtuar 31 të tjera të hënën dhe duke sinjalizuar se ishte i hapur për rritjen e numrit. /Insajderi.com