Joshua flet për besimin e tij

Joshua flet për besimin e tij

Sportisti më i folur në këta muajt e fundit pa dyshim se është boksieri anglez, Anthony Joshua.

Joshua dje ka mposhtur boksierin ukrainas Wladimir Klitschko në duelin për titujt WBA dhe WBO.

Ky meç pa dyshim se është futur në histori të boksit botëror si një nga më të mirët.

Në rrjetet sociale është duke qarkulluar një video ku shihet britaniku Joshua duke thënë ‘Bismilah’ me shokët e tij pak para fillimit të meçit.

Por, cilit besim i takon Anthony Joshua?

Joshua është deklaruar se nuk i përket asnjë besimi fetar, por është i interesuar në përgjithësi për fe. Në janar të vitit 2017, ai kishte publikuar një foto duke u lutur në një xhami në Dubai me shokët e tij.

Joshua kishte irrituar shumë tifozë të tij me shkuarjen e tij në xhami, shkruan Periskopi.

Kjo foto kishte shkaktuar bujë të madhe, pasi ai ishte abuzuar në rrjetet sociale nga islamo-fobët.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=pgYF0HgDyo4″ /]