Kabore president i Burkina Fasos, sipas rezultateve preliminare

Kabore president i Burkina Fasos, sipas rezultateve preliminare

Presidenti Roch Marc Christian Kabore do të shërbejë edhe pesë vjet si udhëheqës i Burkina Fasos, sipas rezultateve paraprake të njoftuara nga Komisioni Kombëtar i Pavarur i Zgjedhjeve, transmeton Insajderi.

“Z. Kabore… me 57.87 përqind të votave, zgjidhet përkohësisht president i [Burkina] Faso në raundin e parë”, tha të enjten, Newton Ahmed Barry, kreu i komisionit, raporton Al Jazeera.

Kabore u zotua të enjten të forcojë dialogun në vendin e tij të trazuar pas fitores së madhe në përpjekjen e tij për një mandat të dytë.

“Unë do të vendos të gjitha përpjekjet e mia në mënyrë që përmes konsultimit të vazhdueshëm, përmes dialogut … ne mund të punojmë së bashku për paqen dhe zhvillimin”, tha ai në selinë e partisë së tij në kryeqytetin Ouagadougou.

Disa analistë kishin pritur një garë më të afërt në zgjedhjet e mbajtura të dielën midis Kabore, i cili u zgjodh në 2015 dhe 12 rivalëve të tij, të cilët argumentuan se ai nuk kishte arritur të përmbante grupe të armatosura dhe dhunë etnike.

Procesi i votimit u dëmtua nga kërcënimet e sulmeve nga grupe të armatosura të lidhura me al-Kaidën dhe ISIL (ISIS) të cilat veprojnë nëpër pjesë të mëdha të Burkina Faso mes një situate të përshkallëzuar të sigurisë në Sahel të Afrikës Perëndimore.

Vitin e kaluar, konflikti vrau rreth 2,000 njerëz në Burkina Faso. Më shumë se një milion njerëz Burkinabe janë zhvendosur nga luftimet.

Kabore mori 1.6 milion vota nga gati tre milion të hedhur, me pjesëmarrjen e votuesve në 50 përqind, tha Barry.

Opozita kishte shpresuar të ndante votën dhe të privonte Kabore nga 51 përqind e nevojshme për një fitore të plotë dhe më pas të formonte një koalicion pas kandidatit më të fortë për raundin e dytë.

Por kandidati kryesor, Eddie Komboigo, kreu i Kongresit për Demokraci dhe Përparim, mori 15 përqind dhe rivali tjetër kryesor, Zephirin Diabre, nga Partia e Progresit dhe Ndryshimit, i cili humbi nga Kabore gjatë zgjedhjeve të mëparshme, mori afërsisht 12 përqind. /Insajderi.com