Kamala Harris femra e parë me ngjyrë në histori të SHBA-së që zgjedhët Zëvendës Presidente

Kamala Harris femra e parë me ngjyrë në histori të SHBA-së që zgjedhët Zëvendës Presidente

Kamala Harris është bërë nënkryetare e zgjedhur e SHBA-së, hera e parë në histori që një grua dhe një grua me ngjyrë, është zgjedhur në një pozicion të tillë në Shtëpinë e Bardhë, transmeton Insajderi.

Joe Biden fitoi presidencën duke fituar Pennsylvania dhe 20 votat e saj elektorale të shtunën në mëngjes, pas disa ditëve numërimi të përpiktë të votave pas pjesëmarrjes rekord në të gjithë vendin, raporton The Guardian.

Fitorja në Pensilvani e çoi votën e kolegjit elektoral të Biden në 284, duke tejkaluar 270 të nevojshëm për të fituar Shtëpinë e Bardhë.

Menjëherë pasi doli rezultati i garës elektorale, Harris shkroi në Twitter një deklaratë dhe video. “Këto zgjedhje kanë të bëjnë me shumë më tepër sesa Joe Biden ose unë”, tha ajo. “Bëhet fjalë për shpirtin e Amerikës dhe gatishmërinë tonë për të luftuar për të. Kemi shumë punë para nesh. Le të fillojmë”, ishin fjalët e Harris. /Insajderi.com