Kamala Harris u betua si zëvendës presidente

Kamala Harris u betua si zëvendës presidente

Kamala Harris, një ish-senatore dhe prokurore e përgjithshme e Kalifornisë, është bërë gruaja e parë dhe personi i parë me ngjyrë që ka shërbyer si zëvendës president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, transmeton Insajderi.

Harris u betua në detyrë nga Gjykata e Lartë e Gjykatës Sonia Sotomayor. Veshur me një xhaketë të purpurt, ajo përqafoi burrin e saj dhe i bëri shenjë turmës pasi bëri betimin, raporton Al Jazeera.

Harris dha betimin e saj në një Bibël që dikur ishte në pronësi të Shefit të Gjykatës së Lartë të Gjykatës së Lartë, Thurgood Marshall, anëtarit të parë të zezakëve të gjykatës së lartë të SHBA-së.

Harris është me origjinë xhamajkane dhe indiane. /Insajderi.com