Kanceri ka kohë që ekziston – Të paktën që nga epoka e dinozaurëve

Kanceri ka kohë që ekziston – Të paktën që nga epoka e dinozaurëve

Si njerëzit, edhe dinozaurët sëmureshin. T Rex mund të ketë vuajtur nga artriti, tjerë dinozaurë kishin tumore në kocka dhe shumë specie kruheshin nga morrat, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Tani, shkencëtarët thonë se ata, për herë të parë, kanë zbuluar që dinozaurët vuanin nga osteosarcoma – një kancer agresiv malinje që prek njerëzit sot.

The dinosaur's main tumor mass is at the top of the bone, and can be seen on the 3D reconstruction in yellow. Centrosaurus diagram by Danielle Dufault. Courtesy of Royal Ontario Museum.

Kur një kockë e këmbës së poshtme ose fibula nga një dinozaur me brirë i quajtur Centrosaurus apertus që jetoi 76 deri në 77 milion vjet më parë u zbulua në Parkun Provincial Dinosaur në Alberta, Kanada, në vitin 1989, fundi i keqformuar i eshtrave të fosilizuar fillimisht mendohej se ishte një shërim nga një thyerje.

Por një analizë më e hollësishme, duke përdorur teknika moderne mjekësore që iu afruan fosileve në të njëjtën mënyrë si një diagnozë në një pacient njerëzor, zbuloi se ishte osteosarcoma, një kancer i kockave që në njerëzit sot zakonisht ndodh në dekadën e dytë ose të tretë të jetës.

Është një mbi-rritje e çorganizuar e eshtrave që përhapet me shpejtësi si nëpër kockë ashtu edhe në organet e tjera, përfshirë më së shpeshti, mushkëritë.

Ekipi që analizoi kockën e fosilizuar përfshiu profesionistë nga fusha të larmishme, përfshirë patologji, radiologji, kirurgji ortopedike dhe paleopatologji – studimi i sëmundjes dhe infeksionit në të dhënat fosile.

Kocka u ekzaminua, u hodh dhe u skanua para se një studim i hollë i kockave të studiohej nën mikroskop. Pastaj, mjete të fuqishme tre-dimensionale të rindërtimit u përdorën për të vizualizuar progresin e kancerit përmes kockave. Hetuesit përfundimisht arritën një diagnozë të osteosarkomës.

Për të konfirmuar diagnozën e tyre, ekipi e krahasoi fosilin me një fibulë normale nga një dinozaur i të njëjtës specie, si dhe me një fibulë që i përkiste një 19-vjeçari me një rast të konfirmuar të osteosarkomës. /Insajderi.com