Kapen dy pjesëtar të ISIS, planifikonin sulm terrorist të Kurban Bajram

Kapen dy pjesëtar të ISIS, planifikonin sulm terrorist të Kurban Bajram

Dy pjesëtarë të ashtuquajturit Shtet Islamik (ISIS) janë arrestuar nën dyshimin se po planifikonin të kryenin sulme terroriste më 1 shtator, ditën e Kurban Bajramit, në rajonin e Moskës, njofton Shërbimi Federal Rus i Sigurisë.

Të dyshuarit po planifikonin t’i sulmonin turmat e njerëzve gjatë Ditës së Diturisë, e cila shënon fillimin e vitit të ri shkollor në Rusi, ka thënë FSB në një komunikatë.

“Janë zbuluar dhe parandaluar aktivitete kriminale të dy emigrantëve nga rajoni i Azisë Qendrore, të cilët po planifikonin të kryenin sulme terroriste në vendet e grumbullimeve publike më 1 shtator të këtij viti,” ka thënë FSB.

Këtë vit, njëra nga festat kryesore të myslimanëve, Kurban Bajrami, do të festohet me 1 shtator.