7 të vrarë dhe 48 të plagosur vetëm këtë fundjavë në Çikago

7 të vrarë dhe 48 të plagosur vetëm këtë fundjavë në Çikago

Të paktën shtatë persona u vranë dhe 48 të tjerë u plagosën nga të shtënat në të gjithë Çikagon këtë fundjavë, transmeton Insajderi.

Policia e këtij vendi ka thënë se të shtunën në mbrëmje, gjashtë persona u qëlluan jashtë një feste në Austin, duke përfshirë katër adoleshentë dhe një vajzë 12-vjeçare.

Ata po qëndronin me një grup në trotuar kur dikush me një veturë hapi zjarr.

Pesë nga viktimat ishin femra nga mosha 12 deri në 19 vjeç, të cilët u shtruan në spital por tani janë në gjendje të mire.

Sipas Chicago Sun-Times, Marshawn Feltus, një banor i Austin që punon për të ndihmuar në përmirësimin e dhunës në zonë, tha se ai dëgjoi të shtënat pas një debati në një festë.

Incidenti ndodhi më pak se 24 orë pasi një e shtënë me armë në Austin të premten vonë la një burrë të vdekur dhe tre të tjerë të plagosur.

Policia e Çikagos tha se tre persona iu afruan katër viktimave, e të gjithë ishin burra që hapën zjarr./Insajderi.com