Karim Benzema do të gjykohet në rastin e kasetave seksuale

Karim Benzema do të gjykohet në rastin e kasetave seksuale

Sulmuesi i Real Madrid, Karim Benzema do të përballet me gjyqin për bashkëpunim në një përpjekje për të shantazhuar në një çështje të lidhur me një kasetë seksi që shfaq ish-shokun e tij të skuadrës në Francë, Mathieu Valbuena, thanë prokurorët francezë, njofton Insajderi.

Prokuroria publike në Versajë, Franca tha të enjten se gjyqi u urdhërua kundër lojtarit për bashkëpunim në përpjekjen për të bërë presion ndaj Valbuena, i cili dyshohet se ishte kërcënuar në një telefonatë në qershor 2015, me publikimin e videos.

Ai do të dalë në gjyq për akuzën e komplotit për të provuar shantazh, tha zyra e prokurorit. Një datë për gjyqin ende nuk është caktuar.

33 vjeçari Benzema, një nga sulmuesit më të talentuar francezë të brezit të tij, është ndaluar nga ekipi kombëtar që nga nëntori 2015 për shkak të përfshirjes së tij të dyshuar në skandal, pavarësisht se performonte vazhdimisht mirë me gjigandët spanjollë të Real Madrid.

Hetuesit që akuzuan Benzemën besojnë se atë vit ai u afrua nga një mik i fëmijërisë për të vepruar si ndërmjetës dhe për të bindur Valbuena të merrej drejtpërdrejt me shantazhet. Në vend të kësaj, Valbuena informoi policinë.

“Ky vendim është aq absurd sa ishte i parashikueshëm”, tha avokati Benzema, Sylvain Cormier, agjencisë së lajmeve Associated Press, duke denoncuar “persekutimin” e perceptuar ndaj lojtarit.

Kur historia shpërtheu, Benzema u përball me një përmbytje kritikash dhe kryeministri i atëhershëm Manuel Valls tha se ish-lojtari i Lyon nuk kishte “vend” në ekipin kombëtar.

Ish-presidenti francez, Francois Hollande, u citua të thoshte në një libër se Benzema nuk ishte një shembull i moralit. As Benzema dhe as Valbuena nuk u zgjodhën nga trajneri Didier Deschamps për finalet e Euro 2016 në tokën në shtëpi në të cilën Franca u mund në finale nga Portugalia.

Benzema nuk ka luajtur për Francën që kur shënoi dy herë në një fitore 4-0 ndaj Armenisë në tetor 2015, duke arritur në 27 gola në 81 ndërkombëtarë. Ai ka shënuar më shumë se 250 gola për Real Madrid dhe ka fituar katër tituj të Ligës së Kampionëve me klubin spanjoll. /Insajderi.com