Katalanasit kërcënojnë Spanjën

Katalanasit kërcënojnë Spanjën

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy njoftoi se Spanja do të marrë kontrollin e qeverisë së Katalonjës, por rrugët e kryeqytetit të Katalonjës assesi të qetësohen nga zhurmat për pavarësi.

Rreth 450,000 njerëz të shtunën u mblodhën në qendër të Barcelonës për të protestuar kundër masës së Madridit për të imponuar sundim direkt mbi ta, një veprim që zyrtarët rajonalë e përshkruan si “grusht shteti”, raporton “Al Jazeera”, transmeton Periskopi.

“Ne katalanasit nuk kemi frikë,” protestuan Octavi Marti, në përgjigje të vendimit të Rajoy për të hequr nenin 155 dhe për të shpërndarë qeverinë katalanase.

“Ne do t’i tejkalojmë ata,” shtoi 39-vjeçari.

‘Lëvizja e re’

Katalonja votoi në një referendum të diskutueshëm të pavarësisë më 1 tetor që u ndesh me një goditje të rëndë nga Policia Kombëtare Spanjolle dhe Gardës Civile, një forcë ushtarake e ngarkuar për të zbatuar ligjin vendas.

Qeveria katalunase tha se 90 për qind votuan në favor të shkëputjes.

Që atëherë, protestat janë bërë një dukuri pothuajse e përditshme në Barcelonë – dhe e shtuna nuk ishte ndryshe.

Banorët 1.6 milion në këtë rajon kanë hedhur gjësende të ndryshme nga dritaret e tyre për të njoftuar pakënaqësitë e tyre pas njoftimit të Rajoy.

Ata udhëhiqen nga një rrjet i ri i aktivistëve vetëorganizues të fqinjësisë, i njohur si Komiteti për Mbrojtjen e Referendumit (CDR), me një prani pothuajse në çdo rreth të Barcelonës.

“Ne ishim të lindur më 30 shtator”, tha për Al Jazeera Ana Martinez, një anëtare e CDR nga lagja e klasës së punës të La Verneda dhe La Pau.

“Ne jemi një lëvizje e re”, shtoi ajo, e rrethuar nga banorë të të gjitha moshave, duke përfshirë edhe dy fëmijët e saj.

Martinez tha se rrjeti i CDR ka parë një rritje të madhe në anëtarësim që nga referendumi i 1 tetorit.

Shumë, madje edhe ata që nuk e mbështetën pavarësinë, “dëshironin të mbështetnin të drejtën për të votuar”, shtoi ajo.

Sot, postera nga CDR të veçanta janë në të gjithë qytetin, duke bërë publike marshime dhe duke bërë thirrje për pavarësi.

Kur u pyetën nëse CDR-të kanë një qëndrim politik, Martinez tha se rrjeti ishte i hapur për të gjithë nga e majta në të djathtë “por jo e djathta ekstreme apo e majtë ekstreme… Ne vetëm duam një republikë të lirë katalane”.

Sanchez dhe Cuixart momentalisht janë burgosur në Madrid pa asnjë kusht për akuzat për trazira në lidhje me përpjekjet e tyre organizuese