Katër të vdekur nga përplasja e aeroplanit në Rusi

Katër të vdekur nga përplasja e aeroplanit në Rusi

Katër persona kanë mbetur të vdekur dhe tetë të plagosur si pasojë e përplasjes së një aeroplani në Rajonin Kemerovo të Rusisë.

Aeroplani po mbante kërcyes me parashutë, njoftoi të shtunën Departamenti i Ministrisë së Emergjencave lokale.

“Një avion L-410 u ngrit nga fusha ajrore Tanai dhe më pas ra në krahun e majtë”, tha një zëdhënës i ministrisë lokale të emergjencave. “Avioni mbante 17 kërcyes parashutash. Katër u vranë dhe tetë u plagosën”.

Fusha ajrore Tanai ndodhet në Distriktin Promyshlennovsky të Rajonit Kemerovo afër kufirit me Rajonin Novosibirsk. Qendra e parashutave Kuzbass, e cila trajnon atletë dhe amatorë, po operon atje./Insajderi.com