Këshilla për rusët pas vaksinimit: Qëndroni larg alkoolit për dy muaj

Këshilla për rusët pas vaksinimit: Qëndroni larg alkoolit për dy muaj

Rusët janë të zemëruar pas paralajmërimit të një zyrtari shëndetësor se marrësit e vaksinave COVID-19 duhet të abstenojnë nga pirja e alkoolit në javë para dhe pas vaksinimit të tyre, njoftoi Reuters, transmeton Insajderi.

Anna Popova, kreu i vëzhguesit rus për shëndetit të konsumatorit, u paraqit në radio kombëtare të martën për t’u thënë qytetarëve se nuk duhet të pinë alkool për dy javë para injeksionit të tyre të parë të vaksinës Sputnik V.

Marrësit e vaksinave duhet të qëndrojnë esëll për gjashtë javë shtesë pas kësaj për të siguruar një përgjigje të fortë imune, shtoi ajo.

Sidoqoftë, si ekspertët e vaksinave ruse ashtu edhe ato amerikane thanë se këshillat e Popova-s ishin tepër ekstreme. Alexander Gintsburg, zhvilluesi i vaksinës ruse, shkroi në Tëitter nga llogaria e Sputnik V se “një gotë shampanjë nuk do të dëmtojë askënd”.

Në një postim tjetër, Gintsburg rekomandoi abstenimin nga përdorimi i alkoolit tre ditë para dhe pas çdo injeksioni të ndonjë vaksine, jo vetëm Sputnik. /Insajderi.com