Kështu ishte para 20 vjetëve – Kroacia kishte eliminuar Gjermaninë në France’98

Kështu ishte para 20 vjetëve – Kroacia kishte eliminuar Gjermaninë në France’98

Kroacia u kualifikua për herë të dytë në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror. Para 20 vjetëve gjenerata e lojtarëve me Davor Sukerin në krye,  që në radhë te veta kishte Prosineckin, Bobanin, Asanovicin, Jarnin, Bilicin, Stimacin dhe të tjerët kishte shkuar në gjysmëfinale dhe kishte fituar medaljen e bronztë.

Pjesë e këtij ekipi kishte qenë edhe Ardian Kozniku. Në çerekfinale atëbotë kroacia kishte shkatërruar Gjermaninë duke përfunduar karrierat ndërkombëtare të Lothar Matthausit si lojtar dhe Berti Vogtsit si trajner.

Shikoni pamjet nga ndeshje që sot e kësaj dite përmendet si shfaqje e shkëlqyeshme ndër vite.