Këto janë grupet e Kampionatit Europian 2021

Këto janë grupet e Kampionatit Europian 2021

Ditën e djeshme u kualifikuan edhe katër kombëtaret e fundit nga playoff-et e Ligës së Kombeve, që do të jenë në Europianin 2021, i cili do të zhvillohet në verën e ardhshme, njofton Insajderi.

Maqedonia e Veriut, pasi mposhti Gjeorgjinë në transfertë, bëri një arritje historike, duke u kualifikuar për herë të parë në Europian.

Kualifikimin e arritën edhe Hungaria që mposhti Islandën, Skocia që mposhti Serbinë pas ekzekutimit të penalltive dhe Sllovakia që ia doli ta eliminonte pas vazhdimeve Irlandën e Veriut.

Tashmë edhe me katër kombëtaret e fundit që u përcaktuar, janë kompletuar edhe të gjitha grupet për Europianin.

Grupi A: Turqia, Italia, Uellsi, Zvicra

Grupi B: Danimarka, Finlanda, Belgjika, Rusia

Grupi C: Holanda, Ukraina, Austria, Maqedonia e Veriut

Grupi D: Anglia, Kroacia, Skocia, Çekia

Grupi E: Spanja, Suedia, Polonia, Sllovakia

Grupi F: Hungaria, Portugalia, Franca, Gjermania

/Insajderi.com