Kina me 38 avionë ushtarakë në zonën e Tajvanit

Kina me 38 avionë ushtarakë në zonën e Tajvanit

Tajvani ka raportuar 38 avionë ushtarakë kinezë që fluturojnë në zonën e tyre të mbrojtjes ajrore – ndërhyrja më e madhe nga Pekini deri më tani.

Ministria e mbrojtjes tha se avionët, përfshirë bombarduesit me aftësi bërthamore, hynë në zonë në dy valë.

Tajvani u përgjigj duke grindur avionët e tij dhe duke vendosur sisteme raketash.

Kina e sheh Tajvanin demokratik si një provincë të shkëputur, por Tajvani e sheh veten si një shtet sovran, raporton BBC, transmeton Insajderi.com.

Tajvani është ankuar për më shumë se një vit për misione të përsëritura nga forcat ajrore të Kinës pranë ishullit.

“Kina është përfshirë pa dashje në agresion ushtarak, duke dëmtuar paqen rajonale,” u tha gazetarëve të Shtunën Kryeministri i Tajvanit Su Tseng-chang.

Kryeministri i Tajvanit Su Tseng-chang

Qeveria në Pekin – e cila po shënon 72 vjet nga themelimi i Republikës Popullore të Kinës – deri më tani nuk ka bërë asnjë koment publik.

Por ajo ka thënë më parë se fluturime të tilla duhej të mbronin sovranitetin e saj dhe gjithashtu synonte “bashkëpunimin” midis Tajvanit dhe SHBA-ve. /Insajderi.com