Kina nuk do të njohë më pasaportën Kombëtare Britanike

Kina nuk do të njohë më pasaportën Kombëtare Britanike
Burimi i fotografisë: AP Photo/Kin Cheung

Kina tha të premten se nuk do të njohë më pasaportën Kombëtare Britanike për Jashtë si një dokument të vlefshëm udhëtimi ose formë identifikimi midis një grindjeje të ashpër me Londrën mbi një plan për të lejuar miliona banorë të Hong Kongut një rrugë drejt qëndrimit dhe shtetësisë përfundimtare, shkruan Associated Press, transmeton Insajderi.

Njoftimi nga zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Zhao Lijian të premten hedh pasiguri të re rreth planit vetëm disa orë pasi Britania e Madhe tha se do të fillonte marrjen e aplikimeve për ato që quhen viza BNO duke filluar nga e diela.

Sipas planit, rreth 5.4 milionë banorë të Hong Kongut mund të kenë të drejtë të jetojnë dhe punojnë në Mbretërinë e Bashkuar për pesë vjet, pastaj të aplikojnë për shtetësi.

Kërkesa u rrit pasi Pekini vitin e kaluar vendosi një ligj të ri të sigurisë kombëtare mbi ish-koloninë britanike pas muajsh protestash pro-demokracisë. /Insajderi.com