Kina sugjeron se Italia mund të jetë vendlindja e pandemisë COVID-19

Kina sugjeron se Italia mund të jetë vendlindja e pandemisë COVID-19

Kina po përdor një studim të ri në lidhje me përhapjen e hershme, të fshehur të Coronavirusit në Itali për të hedhur dyshime mbi supozimin e vendosur se kombi aziatik ishte vendi i lindjes së pandemisë, sipas raporteve, shkruan New York Post, transmeton Insajderi.

Zyrtarët në Pekin po theksojnë një studim të ri që sugjeron që sëmundja mund të jetë përhapur në kombin evropian që nga shtatori – tre muaj para se të konfirmohej se do të përhapet në epiqendrën e supozuar prej kohësh në qytetin kinez të Wuhan.

Kombi aziatik gjithashtu ka pyetur më parë Spanjën për origjinën e pandemisë, si dhe ushtrinë amerikane, duke pretenduar se ajo solli virusin në Wuhan në tetor të vitit të kaluar gjatë Lojërave Botërore Ushtarake, tha raporti.

Mediat shtetërore kineze tani kanë shtyrë fuqimisht idenë se studimi i ri nga Instituti Kombëtar i Kancerit provon se sëmundja ka të ngjarë të ketë filluar në Itali, jo në Kinë, sipas gazetës britanike.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka pranuar se është e mundur që virusi “të ketë qarkulluar në heshtje diku tjetër” para se të zbulohej në Wuhan. /Insajderi.com