Kina uron presidentin Biden pas një periudhe të gjatë heshtjeje

Kina uron presidentin Biden pas një periudhe të gjatë heshtjeje

Kina më në fund e ka uruar Joe Biden për fitoren e tij të parashikuar në zgjedhjet presidenciale të SHBA, duke thyer një periudhë të ftohtë heshtjeje.

“Ne respektojmë zgjedhjen e popullit amerikan. Ne i përgëzojmë Z. Biden dhe Znj Harris,” tha një zëdhënës i ministrisë së jashtme të premten.

Marrëdhënia Kinë-SH.B.A. është thelbësore për të dy palët, dhe botën më të gjerë. Tensionet janë rritur në kohët e fundit, rreth tregtisë, spiunazhit dhe pandemisë.

Rusia është ende nuk ka thënë asgjë.

Katër vjet më parë, lideri rus Vladimir Putin ishte ndër të parët që uroi Donald Trump për fitoren e tij në zgjedhje, por këtë herë nuk ka pasur asnjë tweet, telegram apo telefonatë me Biden.

“Ne besojmë se gjëja e saktë për të bërë do të ishte të presim për rezultatin zyrtar të zgjedhjeve,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Biden ka marrë thirrje nga një varg liderësh globalë ditët e fundit. Urimet filluan të vërshojnë nga e shtuna, kur rrjetet amerikane projektuan rezultatin dhe ai deklaroi fitoren./Insajderi.com

BBC News