Vdekja e zezë

Kinë: Shënohen raste të reja me sëmundjen që ka shkaktuar pandeminë më vdekjeprurëse në histori

Kinë: Shënohen raste të reja me sëmundjen që ka shkaktuar pandeminë më vdekjeprurëse në histori

Në rajonin kinez të Mongolisë së Brendshme, një qytet ka ngritur alarm. Të martën, ata konfirmuan një rast të një sëmundje që ka vazhduar shekuj pasi ajo shkaktoi pandeminë më vdekjeprurëse në historinë njerëzore – murtajën bubonike, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Rasti u zbulua së pari në qytetin e Bayannur, i vendosur në veri-perëndim të Pekinit, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua. Një spital paralajmëroi autoritetet komunale për rastin e dyshuar të dhtunën. Ditën e diel, autoritetet lokale kishin lëshuar një paralajmërim në të gjithë e qytetin parandalimin e murtajës.

Paralajmërimi do të qëndrojë në vend deri në fund të vitit, sipas Xinhua.

Rasti u konfirmua dhe u diagnostikua zyrtarisht nga mjekët të martën. Pacienti është duke u izoluar dhe trajtuar në spital, dhe është në gjendje të qëndrueshme, raportoi Xinhua.

Murtaja, e shkaktuar nga bakteret dhe u transmetua përmes kafshimeve të pleshtave dhe kafshëve të infektuara, vrau rreth 50 milionë njerëz në Evropë gjatë pandemisë së Vdekjes së Zezë në Mesjetë. Antibiotikët modernë mund të parandalojnë komplikimet dhe vdekjen nëse administrohen mjaft shpejt.

Murtaja bubonike, e cila është një nga tre format e murtajës, shkakton dhimbje në nyje, të fryra, si dhe ethe, të dridhura dhe kollitje.

Autoritetet shëndetësore të Bayannur tani po u bëjnë thirrje njerëzve të marrin masa shtesë për të minimizuar rrezikun e transmetimit nga njeriu në njeri dhe për të shmangur gjuetinë ose ngrënien e kafshëve që mund të shkaktojnë infeksion.

Autoritetet e Bayannur paralajmëruan publikun të raportojë gjetjet e marmotave të vdekura ose të sëmura – një lloj ketri i madh tokësor që hahet në disa pjesë të Kinës dhe vendit fqinj Mongoli, dhe që kanë shkaktuar historikisht shpërthime të murtajës në rajon. /Insajderi.com

A Tarbagan marmot in steppes around Khukh Lake, Mongolia.