Kinezët festojnë Vitin e Ri Hënor (FOTO)

Kinezët festojnë Vitin e Ri Hënor (FOTO)
Burimi i fotografisë: Lauren DeCicca/Getty Images

Pandemia e Coronavirusit po detyron shumë njerëz në të gjithë botën të ndryshojnë mënyrën e festimit të Vitit të Ri Hënor, festa më e rëndësishme në kalendarin kinez të zodiakut, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Qindra miliona njerëz zakonisht stërmbushin autostradat, trenat dhe aeroplanë për të ardhur në shtëpi dhe për të festuar me familjen e tyre. Por qeveritë po i dekurajojnë njerëzit nga udhëtimet këtë vit nëse nuk është e domosdoshme.

Festivali 15-ditor fillon të premten, 12 Shkurt, dhe ky do të jetë Viti i Kaut.

Më poshtë ju sjellim disa fotografi nga atmosfera. /Insajderi.com