Kirgistani thotë se armëpushimi me Taxhikistanin pas përplasjeve është arritur

Kirgistani thotë se armëpushimi me Taxhikistanin pas përplasjeve është arritur

Kirgistani ka thënë se një armëpushim me Taxhikistanin po mbante të dielën, pasi akuzoi qytetarët nga fqinji i saj i Azisë Qendrore për krime gjatë përleshjeve më të këqija në kufirin e tyre të diskutuar në dekada, transmeton Insajderi.

Ministria e Brendshme e Kirgistanit tha se viktimat në anën e saj ishin rritur në më shumë se 160, me 34 vdekje – 31 prej të cilëve ishin civilë, raporton Al Jazeera.

Ministria gjithashtu tha se kishte hapur 11 çështje penale kundër shtetasve të Taxhikistanit në lidhje me dhunën, duke përfshirë hetimet për vrasje dhe kalime të paligjshme të kufirit.

Përplasjet midis komuniteteve për tokën dhe ujin përgjatë kufirit të kontestuar prej kohësh janë ngjarje të rregullta, me rojet e kufirit shpesh duke u përfshirë.

Por dhuna që shpërtheu të enjten ishte me e rëndësishmja gjatë 30 viteve të pavarësisë së palës ish-Sovjetike.

Taxhikistani, një shtet i mbyllur autoritar, kuptohet se gjithashtu ka pësuar viktima dhe dëme, por ka bërë shumë më pak deklarata mbi konfliktin.

Nga e enjtja në mbrëmje ishte hartuar një marrëveshje armëpushimi, por Kirgistani pranoi se të dy palët kishin vazhduar të shtënat të premten dhe të shtunën para se shefat e sigurimit kombëtar të takoheshin për të forcuar armëpushimin të shtunën pasdite.

Që nga ajo kohë “asnjë incident i të shtënave nuk është regjistruar”, tha një zëdhënës i komitetit të sigurimit kombëtar të Kirgistanit për agjencinë e lajmeve AFP me telefon në 11:00 GMT, duke e përshkruar kufirin si “të qetë, paqësor, të qetë”.

Të dy shefat e sigurimit kombëtar ranë gjithashtu dakord për një protokoll kufitar herët të dielën, njoftoi faqja kryesore e qeverisë së Kirgistanit, duke ofruar disa detaje mbi marrëveshjen.

Nuk kishte asnjë tregues të menjëhershëm se ishte bërë përparim duke kufizuar seksionet e diskutueshme që zënë më shumë se një të tretën e kufirit 971 km (604 milje) midis vendeve.

Charles Stratford i Al Jazeera, duke raportuar nga Osh në Kirgistan, tha se duke cituar raporte situata në zonë është “relativisht e qëndrueshme”.

“Ne jemi duke dëgjuar raporte që ushtria Taxhikistan është tërhequr përsëri përtej kufirit, [dhe] ne e dimë se ka pasur një mobilizim të madh të ushtrisë Kirgize në atë zonë”, tha ai.

Sipas autoriteteve lokale përgjatë atyre kufijve rreth “58,000 njerëz u evakuuan nga zona, 52,000 prej të cilëve ata po raportojnë se janë gra dhe fëmijë”, shtoi Stratford.

Kirgistani të dielën gjithashtu akuzoi Taxhikistanin për keqtrajtim të 10 qytetarëve që tha se ishin marrë peng gjatë konfliktit para se të liroheshin të Shtunën në mbrëmje.

Njerëzit, përfshirë kreun e një prej fshatrave kufitarë, u lanë të mavijosur pasi u “rrahën me shkopinj” gjatë rrëmbimit të tyre, tha Ministri i Shëndetësisë i Kirgistanit Alymkadyr Beishenaliyev.

“Ata na treguan mavijosjet e tyre. Ne i vendosëm nëntë prej tyre [në spital], njëri shkoi për të gjetur familjen e tij”, tha ministri.

Rusia, e cila mban bazat ushtarake në vend dhe Uzbekistani fqinjë thanë se ishin të gatshëm të ndërmjetësonin në konflikt. /Insajderi.com