Kirurgu vdes gjatë operimit të pacientit në Arabinë Saudite

Kirurgu vdes gjatë operimit të pacientit në Arabinë Saudite

Një kirurg në Arabinë Saudite ka vdekur në një sallë operacioni spitali ku ai ishte vendosur të kryente një procedurë ortopedike, sipas mediave saudite.

Mahdi al-Emari pësoi një sulm në zemër dhe vdiq të premten në Spitalin Civil Khamis Mushait, raporton faqja e internetit e Al-Watan Daily.

Kolegët vunë re se mjeku u shfaq i sëmurë dhe e bindi atë që të testohej për probleme të zemrës.

Nuk dihet nëse ai e operoi pacientin pas elektrokardiogramës.

“Kur Emari ishte i pranishëm për të kryer një operacion për një nga pacientët e tij, ne vumë re shenja lodhjeje mbi të dhe ai vuante nga dhimbjet në stomakun e tij”, citohet të ketë thënë shefi i departamentit ortopedik në spital Dr Majid Al Shehri nga Gazeta Al-Watan.

Mjeku shpjegoi se Z. Emari fillimisht refuzoi t’i nënshtrohej një testi dhe këmbënguli se do të kryente operacionin tek pacienti.

Por përfundimisht ai u bind për të marrë një elektrokardiogramë, e cila tregoi se ai kishte pasur një sulm në zemër, tha spitali.

“Ai vdiq ndërsa kryente punën e tij. Ai është një martir”, tha Dr Al Shehri, sipas faqes së internetit të Gulf News./Insajderi.com

BBC News