Kjo mund të jetë arsyeja pse anija u bllokua në kanalin e Suezit

Kjo mund të jetë arsyeja pse anija u bllokua në kanalin e Suezit
Burimi i fotografisë: EPA/SUEZ CANAL AUTHORITY/Handout

Anija masive me kontejnerë që po bllokon Kanalin e Suezit mund të jetë përplasur për shkak të gabimit njerëzor, jo një stuhi të fortë ere, thanë zyrtarët egjiptianë këtë fundjavë.

Raportet fillestare thanë se anija 200,000 ton “Ever Given” u fut në kanalin e transportit për shkak të erërave të forta dhe një stuhi rëre që ndikoi në dukshmëri.

Por kreu i Autoritetit të Kanalit të Suezit tani thotë se kushtet e motit nuk ishin “arsyet kryesore” për tokëzimin e anijes.

“Mund të ketë pasur gabime teknike ose njerëzore”, u tha gazetarëve të shtunën kryetari i autoritetit të kanalit, Osama Rabie, pa dhënë më shumë detaje, raportoi BBC, transmeton Insajderi.

“Të gjithë këta faktorë do të bëhen të dukshëm gjatë hetimit”.

Ndërkohë, anije tërheqëse dhe pastrues vazhduan të punonin për të shtyrë dhe tërhequr anijen masive nga vendi ku është futur midis brigjeve të kanalit ku është bllokuar që nga e marta.

Të paktën 369 anije janë rreshtuar në një bllokim masiv trafiku që presin të kalojnë përmes kanalit, i cili merret me deri në 15 për qind të tregtisë botërore. /Insajderi.com